Historia

 

25.05.1974

Rozpoczęcie prac nad powołaniem świnoujskiej Sekcji Jacht Klubu Morskiego "KOTWICA" Gdynia

15.06.1974

s/y "Bałtyk" (t. Rasmussen) - pierwszy nabytek naszego klubu

11.04.1976

I Walne Zebranie Założycielsko-Wyborcze. Powołanie do życia Sekcji
JKM "KOTWICA" w Świnoujściu. Pierwszym Komandorem Klubu zostaje wybrany Janusz Rutkowski.

10.05.1976

Przejęcie od JKMW "KOTWICA" w Gdyni 10 jachtów: s/y "Bosmat"
(t. Rasmussen), s/y "Perkun" (t.Dragon), s/y "Swaróg" (t. Dragon),
s/y "Marek" (t.Finn), s/y "Hektor" (t.Hornet), s/y "Marzanka" (t.Słonka), s/y "Arnika" (t.Słonka), s/y "Wydra" (t.Cadet), s/y "Piżmak" (t.Cadet),
s/y "Trusia" (t.Cadet) - wszystkie jachty zostały w późniejszym czasie przekazane do Międzyszkolnego Klubu Morskiego w Łunowie lub Ligi Morskiej w Wolinie

1976

s/y "Perkun" zajmuje w Mistrzostwach Polski 2 miejsce w klasie DRAGON

25.09.1979

Klub otrzymuje nowy jacht: s/y "Swaróg" t.C-24. Matką chrzestną tego jachtu zostaje Pani Teresa Bossy

21.11.1979

II Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze. Komandorem Klubu zostaje wybrany Karol Gryc

25.10.1980

Przejęcie od JKM "KOTWICA" w Gdyni dwóch jachtów klasy OPAL:
s/y MAT i s/y BOSMAT. Na koniec roku Klub liczy 130 członków.

1981

Przejęcie od JKM "KOTWICA" w Gdyni dwóch jachtów klasy Nefryt:
s/y "Akwamaryn" i s/y "Turmalin"

26.03.1983

III Walne Zebraie Sprawozdawczo-Wyborcze. Komandorem Klubu wybrany zostaje Jerzy Marszałkowski

04-07.10.1983

Klub organizuje I Regaty Klasy OPAL. Pierwszym zwycięzcą został
kpt. Ryszard Makiewicz na s/y "Bosmat"

1984

Klub nawiązał współpracę z węgierskim klubem znad Balatonu polegającą na wymianie członków klubu i wzajemnym udostępnianiu sprzętu

15.03.1986

IV Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze. Komandorem Klubu wybrany zostaje Marian Siemczonek

10.09.1987

s/y "Bosmat" zajmuje I miejsce w Regatach Hewliusza (dawniej Regatach Klasy OPAL)

07.02.1988

V Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze. Ponownie Komandorem Klubu zostaje wybrany Marian Siemczonek

24-25.06.1988

Klub organizuje na Zat. Pomorskiej I Regaty "Dni Morza"

04.02.1989

Klub organizuje po raz pierwszy Bal Żeglarza, imprezę której walory towarzyskie trudno przecenić :-)

1990

Klub otrzymuje do dyspozycji dwa jachty t. C-24: s/y "Topaz"
i s/y "Turkus"

07.12.1991

VI Walne zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze. Komandorem zostaje wybrany Andrzej Uhruski

01.03.1992

Klub zmienia nazwę na: Jacht Klub Marynarki Wojennej "KOTWICA"

01.05.1995

Klub otrzymuje od Marynarki Wojennej RP m/y "Kotwica"

09.12.1995

VII Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze. Komandorem Klubu zostaje wybrany Karol Gryc

01.06.1996 - 30.08.1996

Rejs XX-lecia na trasie: Świnoujście - Wyspy Kanaryjskie - Świnoujście. Jacht s/y "MAT". Kapitan - Zenon Kozakiewicz, załoga: M. Głownia, A. Krot, H. Piechota, A. Nawrot, T. Kotula, i R. Oświeciński. Jacht przebył 7.160 Mm i odwiedził 13 portów - m.in: Plymouth, Lizbonę, Gibraltar, Las Palmas, Funchal (na Maderze), Vigo, Le Havre, Amsterdam i Cuxhafen.

1998

s/y "Topaz" i s/y "Turkus" zostają przekazane do JKMW "Kotwica" w Gdyni. Do Klubu przekazane zostają s/y "Petrel", s/y "Paź", s/y "Hornet"

11.03.2000

VIII Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze. Komandorem został ponownie wybrany Karol Gryc

09.2000

Klub organizuje I Regaty "WIATRAK"

01.05.2001

25 lat JKMW o/ Świnoujście

07.2001

Klub współorganizuje I Regaty "Four Corners Race", z klubu startuje jacht s/y MAT, kapitan Marian Głownia.

23.11.2002

IX Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze. Komandorem Klubu zostaje wybrany ponownie Karol Gryc

11.04.2006

30-ta rocznica powstania JKMW "KOTWICA" O/ Świnoujście

25.11.2006

X Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze. Komandorem Klubu zostaje wybrany ponownie Karol Gryc

01.01.2008

Na wieczna wachtę odszedł kpt.j. Janusz Rutkowski - założyciel i pierwszy Komandor Sekcji JKMW "KOTWICA" w Świnoujściu

27.11.2010

XI Walne Zebranie Sprawozdawczo -Wyborcze. Komandorem Klubu zostaje ponownie wybrany Karol Gryc

     21.01.2012

XII Walne Zebranie S-W. Komandor Klubu Karol Gryc, rezygnuje zpełnienia funkcji Komandora z powodów zdrowotnych. Komandorem Klubu zostaje wybrany kolega Henryk Piechota.

18.05.2012

Na wieczną wachtę odszedł kpt.j. Karol Gryc - wieloletni Komandor JKMW "KOTWICA" w Świnoujściu. 

OFICJALNY SPONSOR

logo1

 

Programu "Morskie Wychowanie Młodzierzy i Dzieci"

Logo 3dJKMW "Kotwica" O/Świnoujście
Skr. poczt.  248
72-600 Świnoujście
tel. +48 577-100-556
tel. +48 732-619-815