Kronika

Baner 1

Wydarzenia Klubowe

Brak wydarzeń

Właśnie; niejako przy okazji można przeżyć mnóstwo interesujących chwil w Świnoujściu, a szczególnie wtedy gdy mamy na myśli żeglarską przygodę. I wcale nie trzeba się specjalnie o nią starać ani  mocno szukać. Nie będę tu reklamował tych wszystkich komercyjnych imprez, które odbywają się przez całe lato i przyciągają między innymi wspaniałe żaglowce, na których może przepłynąć się każdy turysta. Nie będę też rozwodził się nad możliwościami organizacji ciekawych rejsów bo dla każdego kto spojrzy na mapę jest to oczywiste, a dla każdego kto zna nasz klub w dodatku jak najbardziej realne. To nasza zwyczajna codzienność jest fajna. To, że możemy wyjść z domu i za 10-15 minut znaleźć się w klubie, NA JACHCIE !!! I zająć się tym co dla większości naszych rodaków zawsze będzie pozostawało wysoce niedostępne, albo wymagało ogromnej masy przygotowań. Bo my naprawdę duuuuużo możemy.

 Tak jak na przykład w pewną niedzielę gdzie dostaliśmy telefon od znajomego, że właśnie wyrusza w rejs na Spitsbergen i wychodzi z portu za chwilę. Decyzja mogła być tylko jedna ! Natychmiast rzucamy nasze klubowe sprawy i wychodzimy na zatokę ! I po godzinie obie załogi pozdrawiały się na morzu. Życzyliśmy naszym przyjaciołom stopy wody pod kilem, po czym przy wspaniałych warunkach 4-5 B pobawiliśmy się jeszcze pod pełnymi żaglami. Ot tak, po prostu, bo………….. mieliśmy ochotę.

 

Warning: No images in specified directory. Please check the directoy!

Debug: specified directory - http://jkmwkotwica-swinoujscie.pl/images/Przy_okazji

Od początku stworzenia świata do historii przeszło już wiele dni. W podręcznikach ważne daty zaznaczone są wytłuszczoną czcionką, a nauczyciele bezwzględnie wymagają ich znajomości. I tak przez kilkanaście lat edukacji, w kółko powtarzamy i staramy się zapamiętać ciągle te same daty. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie zawsze z pozytywnym skutkiem ;). Jednak nie należy się tym przejmować. Przecież o wiele ważniejsza jest historia, którą piszemy my. 

W życiu każdego z nas zdarzają się dni, o których nikt nie napisze w podręczniku, ani w książkach i gazetach. Jednak w naszej pamięci pozostaną one na zawsze. Dla mnie i dla trójki moich przyjaciół takim dniem był 6 czerwca 2015 roku. Jako uczniowie pierwszej klasy Technik Nawigator Zespołu Szkół Morskich, dzięki uprzejmości JKMW Kotwica w Świnoujściu oraz pomocy ze strony naszej szkoły, mogliśmy wziąć udział w Rejsie Jubileuszowym na Bornholm. Była to nasza pierwsza tak poważna morska wyprawa.

Przygotowania do rejsu rozpoczęły się już kilka tygodni wcześniej. Najpierw poznaliśmy załogę. P. Jan Walczak, P. Marcin Karpiński oraz P. Andrzej Piotrowski już na samym początku zdobyli nasze zaufanie i szczerą sympatię. Pod czujnym okiem właśnie tych doświadczonych żeglarzy rozpoczęła się nasza wielka przygoda. Panowie przeprowadzili z nami zajęcia nie tylko teoretyczne, ale również praktyczne. Nasze serca zabiły mocniej, gdy pierwszy raz, z podniesionym czołem i uśmiechem na twarzy, weszliśmy na pokład jachtu, który miał zabrać nas w niezwykłą podróż. Można powiedzieć, że ,,Bosmat” uwiódł nas od momentu postawienia na jego pokładzie pierwszego kroku. Po omówieniu budowy jachtu, rozpoczęła się walka o koje! Jeszcze wtedy wraz z koleżanką nie zdawałyśmy sobie sprawy, jaki wielki błąd popełniamy, wybierając miejsce na dziobie. Dobra rada: ,,Podczas pierwszego rejsu unikamy koi znajdujących się na dziobie”. Wytłumaczę to w dalszej części.

Zaczęło się! 6 czerwca z bagażami stawiliśmy się w JKMW Kotwica. Rodzice oddali nas w ręce P. kpt. Jana Walczaka. Rejs rozpoczął się spokojnie. Przepłynęliśmy do Basenu Północnego, gdzie odbywały się uroczystości związane ze chrztem nowego jachtu ,,Świnoujście”. Tam też zjedliśmy nasz pierwszy, wspólny dla całej załogi posiłek. Pierwszy raz w życiu gotowałam ziemniaki w tak nietypowych warunkach, ale z pewnością były one najsmaczniejsze! Podzieliliśmy się na wachty, umyliśmy naczynia, zagotowaliśmy wodę na herbatę. Podjęto decyzję, że wypłyniemy dopiero następnego dnia, więc czasu na rozmowy w mesie mieliśmy bardzo wiele.

Wyznaczyliśmy nasz kurs, wysłuchaliśmy pogody, założyliśmy długość drogi. Przez pierwsze kilka godzin morze było dla nas naprawdę łaskawe. Udało nam się nawet przygotować kolację. Niewielkie problemy rozpoczęły się tuż po niej. Położenie się na dziobie z pełnym żołądkiem nie było rozsądnym posunięciem. Neptun wybujał załogę, jej część złożyła mu daninę. Choroba morska odchodzi jednak szybko w niepamięć, gdy podczas wachty stajesz za sterem, uzupełniasz dziennik jachtowy, pilnujesz kompasu. Na szczęście, w dalszym etapie rejsu, wszystkie tak smaczne, przygotowywane przez panów Marcinów posiłki, po zjedzeniu pozostawały na miejscu ;)

7 czerwca dopłynęliśmy do zachodniego wybrzeża wyspy. Port w Hasle przywitał nas pięknym słońcem i ciszą. Po pierwszej nocy na morzu taki spokój był nam potrzebny. Wyruszyliśmy na pierwszy spacer. W oczy rzuciła nam się piękna wędzarnia, której białe kominy stanowią znak rozpoznawczy wyspy.Udało nam się nawet podbudować nasze tkanki mięśniowe na odkrytej przez nas siłowni pod chmurką. Pierwszy dzień na wyspie naładował nas jeszcze większą ilością pozytywnej energii.

Kolejne dni to kolejne porty. Najmilej wspominam Hammer Havn. Zapewnia on z pewnością jedne z najpiękniejszych widoków na całej wyspie. Dawny port przeładunkowy granitu spełnił nasze oczekiwania w pełni. Zakochaliśmy się zarówno w jego przyrodzie, jak i historii. Zobaczyliśmy ruiny zamku dumnie stojące na wzgórzu, targane wiatrami i morską bryzą. Hammersuss-największy tego typu obiekt w Europie Północnej-był pierwszą atrakcją tego dnia. Czekał na nas jeszcze przepiękny kamieniołom oraz latarnia. Wieczorem bolały nas stopy, ale nikt głośno nie narzekał, bo dla takich widoków było warto!

Będąc na Bornholmie, grzechem byłoby nie odwiedzić dwie, niewielkie, położone niedaleko wysepki: Christianso i Frederikso. Mieszka na nich ok. 100 mieszkańców, przeważnie rybacy i artyści. Nic dziwnego. Jest to istny raj dla miłośników sztuki i pięknych widoków. Lokalna przyroda wysp wprawiła nas w zachwyt. Co ciekawe, istnieje tam zakaz używania samochodów, budowania nowych domów, a także hodowania kotów i psów w obawie przed zanieczyszczeniem wody pitnej.

T
ejn okazało się miasteczkiem rybaków. Nasza załoga również podjęła próbę złowienia sobie kolacji. Niestety… Bezskutecznie. Udało nam się za to obejrzeć wiele domów modlitewnych i kościołów, których prostota oznaczała piękno.

Ostatni port-Nexo. Bardzo trudno było nam pożegnać się z Bornholmem, tym bardziej, że atrakcja zorganizowana tego dnia, była naprawdę niesamowita. Z resztą jak cała wyspa. NaturBornholm to multimedialne centrum przyrodnicze i edukacyjne, gdzie przeżyliśmy trzęsienie ziemi, podróż w czasie, stanęliśmy oko w oko z dinozaurem, a nawet wytworzyliśmy prąd. Dzięki Pani Hani-polskiej przewodniczki-mieliśmy okazję zobaczyć słynną granicę geologiczną. Jedną nogą stanąć na prekambryjskim gnejsie, a drugą na kambryjskim piaskowcu! Cóż za zderzenie dwóch geologicznych światów.

Wszystko się kiedyś kończy. Nasza przygoda z wyspą Bornholm musiała zakończyć się 12 czerwca 2015 roku. Po grillu zorganizowanym dla wszystkich uczestników rejsu, przygotowani na chłodną noc, wyruszyliśmy do domu. Tej nocy morze było piękniejsze niż zwykle. Takie spokojne, delikatne. Nocna wachta była w tym wypadku czystą przyjemnością. Do Świnoujścia zawitaliśmy następnego dnia o godz. 15.15.

Przebyliśmy 232 Mm. Nauczyliśmy się wielu nowych rzeczy. Od zapalania kuchenki gazowej, do składania żagli, prowadzenia dziennika jachtowego, sterowania, cumowania, klarowania, pracy na mapie. Naszym opiekunom jesteśmy niezwykle wdzięczni za każdą złotą radę oraz przekazane wiadomości. Przede wszystkim chcielibyśmy podziękować za niezwykłą atmosferę, jaką stworzyli, za to, że czuliśmy się bezpiecznie i nigdy nam się nie nudziło. Będziemy miło wspominać wszystkie rozmowy przy herbacie i wspólne wycieczki. Wróciliśmy do domu z jeszcze większym zapasem pozytywnej energii. Mamy nadzieję, że już niedługo zabierzecie nas w kolejny rejs! Wyspę Bornholm polecamy każdemu, kto szuka spokoju, prostoty i kocha przyrodę. Magiczne miejsce…

Patrycja Rymarkiewicz- Klasa 1TN ZSM Świnoujście


LIPIEC - dwa długie rejsy do Kopenhagi oraz udział w Baltic Jazz Regatta. Organizujemy także rejsy dla świnoujskich ratowników.

 

CZERWIEC - rutynowe pływania po Zatoce. Odwiedzamy STS Kapitan Borchardt w Świnoujściu. Pierwsze regaty w sezonie - regaty Dni Morza. Rejs maturzystów na Rugię. Zaprzyjaźnieni Harcerze wychodzą pierwszy raz na wodę.

 

MAJ - organizujemy festyn z okazji 40-lecia Klubu. Pierwszy rejs w tym roku do Wolina na otwarcie sezonu.

 

KWIECIEŃ - bardzo intensywne prace i dobrze przygotowany S/Y Bosmat już w połowie miesiąca. Wodowanie całej floty jachtów.

 

MARZEC - jak co roku pomimo jeszcze niskich temperatur dużo pracy przy jachtach, zarząd klubu przekazał młodzieży pod opiekę S/Y Akwamryn.

 

LUTY - uczestniczymy w Walnym Zebraniu Członków Klubu - uczymy się podstaw demokracji, odwiedzili nas z pokazem slajdów uczestnicy wyprawy NARWIK 2015.

 

STYCZEŃ - systematyczne zajęcia teoretyczne w świetlicy klubowej.

 

GRUDZIEŃ - zrobiliśmy remont świetlicy, uczestniczyliśmy w spotkaniu z Maciejem Krzeptowskim oraz Kazimierzem Sawczukiem - uczestnikami rejsu na Spitsbergen. Odbyła się wigilia klubowa, a także kilka razy byliśmy jachtem na Zatoce Pomorskiej, gdyż pogoda na to pozwoliła.

 

LISTOPAD - Wykonujemy prace związane z przygotowaniem jachtów do zimowania, rozpoczęliśmy cykl zajęć teoretycznych m.in obsługa urządzeń nawigacji elektronicznej, grupa uczniów z LO odbyła rejs pomiędzy Wyspami Kanaryjskimi.

 

PAŹDZIERNIK - Pływaliśmy głównie popołudniami, ale za to często. Ciekawie i z rozmachem zoorganizowane było zakończenie sezonu żeglarskiego, gościliśmy młodzież z SP 1 i harcerzy. Po zakończeniu przygotowywaliśmy jachty do zimowania oraz uczesniczyliśmy w slipowaniiu. Niektórzy zdobyli nowe uprawnienia żeglarskie zdając egzaminy na patenty żeglarza jachtowego i jachtowego sternika morskiego,

 

WRZESIEŃ - zaczął się rok szkolny więc pływamy przeważnie w piątki, soboty i niedziele na  Zatoce Pomorskiej, głównie działania zapoznawcze. Zapraszamy osoby, które wcześniej nie były na jachcie. Często musimy uruchamiać wszystkie trzy jachty będące w dyspozycji klubu, sporo chętnych. A dodatkowo trafiają się weekendowe rejsy, np. do Sassnitz.

 

SIERPIEŃ - Powróciła grupa z STS Fryderyk Chopin, tym bardziej zadowolona, że wygrali tegoroczne The Tall Ships Races. S/y Świnoujście ZSM wszedł na dobre do eksploatacji i wziął udział w regatach Wiatraka. Uczestniczyliśmy w paradzie z okazji Sail Świnoujście. Kolejna grupa wyjechała na duży żaglowiec, tym razem do Amsterdamu na STS Kapitan Borchardt.

 

LIPIEC - Pod koniec miesiąca przyjęliśmy w użytkowanie s/y Świnoujście ZSM i odbyliśmy pierwsze techniczne wyjścia. Nowym zwyczajem stały się piątkowe wyjścia jachtem na Zatokę Pomorską, a troje naszych kolegów wyjechało na The Tall Ships Races. Swoim rytmem toczą się rejsy związane z programem młodzieżowym.

 

CZERWIEC - Chrzest jachtu Świnoujście ZSM, uczestniczyliśmy w paradzie klubowej z okazji 250 lecia Świnoujścia, braliśmy udział w uroczystościach z okazji święta Marynarki Wojennej, nasi przedstawiciele odwiedzili nowo oddaną do użytku bazę żeglarską w Przytorze, odbyły się trzy kilkudniowe rejsy w ramach Programu Morskiego Wychowania Młodzieży.

 

MAJ - Bardzo pracowity miesiąc: skończyliśmy remontować i zwodowaliśmy s/y Bosmat, na uroczystości rozpoczęcia sezonu żeglarskiego zorganizowaliśmy i przeprowadziliśmy część rozrywkową dla dzieci-gości z ZSP4, niektórzy ukończyli kurs na stopień żeglarza jachtowego i zdali egzamin, jako jedyni pożegnaliśmy na Zatoce Pomorskiej s/y Stary wypływający w rejs na Spitsbergen.

 

KWIECIEŃ - Miesiąc ciężkiej pracy przy jachtach; dodatkowo musieliśmy poświęcić czas na Dzień Bosmański - czyli prace na rzecz Klubu.

 

MARZEC - Rozpoczynamy wiosenne prace przy jachtach, a dla niektórych rozpoczął się kurs na stopień żeglarza jachtowego. Ciekawym wydarzeniem było spotkanie z ratownikami w bazie SAR.

 

LUTY - Kształtujemy swoje obywatelskie postawy ucząc się podstaw demokracji, uczestniczymy w klubowym walnym zebraniu sprawozdawczo-wyborczym.

 

STYCZEŃ - Wydarzeniem miesiąca było spotkanie z kpt. Romanem Paszke w naszym Klubie.

OFICJALNY SPONSOR

logo1

 

Programu "Morskie Wychowanie Dzieci i Młodzieży"

Godło 

JKMW "Kotwica" O/Świnoujście
Skr. poczt.  248
72-600 Świnoujście
tel: +48 608-626-080