Bieżące

Wydarzenia Klubowe

Brak wydarzeń

nexo-4828Inspiracją i motywem przewodnim Bałtyckich Regat Jazzowych jest mający juz 22 letnią historię Østersø Jazz Festival, który co roku ściąga na Bornholm topowych muzyków jazzowych.  Głównym celem regat jest integracja środowisk żeglarskich z krajów basenu Morza Bałtyckiego oraz stworzenie warunków do zacieśniania współpracy oraz lepszego poznania poprzez organizację rywalizacji sportowej. Intencją jest stworzenie imprezy, która pozwoli mniej doświadczonym żeglarzom podnieść umiejętności, a wszystkim uczestnikom doskonale się bawić nie tylko na wodzie, ale i na lądzie. Organizatorem regat jest firma turystyczna BORNPOL we współpracy ze stowarzyszeniem przedsiębiorców Erhvervsgruppe Øst, portem Morskim Nexø, Jacht Klubem Nexø oraz organizatorami Østersø Jazz Festival. Regaty organizowane są w Nexø (prawa miejskie od 1346 roku). 

Janek nagrodaO tym że weźmiemy udział w 2017 roku  wiedzieliśmy już podczas finału II Edycji  regat  w 2016 roku. Klimat i atmosfera sprawia że tutaj chce się być i wracać bez względu na osiągnięty rezultat. W ubiegłym roku, z podobną załogą, na tym samym jachcie odnieśliśmy podwójny sukces - jacht BOSMAT zajął III miejsce, a wyróżnienie od Portu Nexo otrzymał nasz kapitan Jan Walczak jako najstarszy (80 letni) kapitan wśród uczestników i kapitanów jachtów.

Przygotowania do regat rozpoczęły się przede wszystkim od przygotowania i dobrania właściwych żagli w czym mistrzem jest Marcin Karpiński. Prognozy pogody zapowiadały silne wiatry więc dużych żagli nie było sensu zabierać aczkolwiek na ewentualność słabych wiatrów dwa spinakery znalazły miejsce w achterpeaku Bosmata. Na trzy dni przed wyjściem podzieliliśmy się stanowiskami: kapitan - Andrzej Piotrowski, I oficer - Agnieszka Kozubowska, II oficer - Marcin Karpiński, III oficer - Roman Nogalski. Każdy do składu otrzymał wsparcie: Mariusz Nogalski, Jolanta Adamska, Sławomir Putresza. Po zamustrowaniu i zaopatrzeniu  łącznie w siódemkę wyruszyliśmy pod wieczór w środę 2 sierpnia ze Świnoujścia na północ, na Bornholm. Na trasie wiatr okazał się nie regatowy (2 do 3o) i bardzo zwodniczy. Kierunki wręcz przeciwne do tych które na bieżąco podawało Witowo Radio - Bałtyk Zachodni wiatr West. Nad ranem kurs już przestał być ważny. Wiało byle jak i przeważnie z kierunków wschodnich. Momentami kurs był bliski East. Ważnym było tylko aby  φ rosło. Koło ósmej wiatr stał się tak słaby że na żaglach płynąć Bosmatem już się nie dało a nadto pokazała się lekka mgiełka. Rozwiązanie tylko jedne - żagle dół, silnik start. I tak, trochę nie po żeglarsku, jakieś 20 mil zmuszeni byliśmy pokonać siłą koni mechanicznych Vetusa. Po drodze spotkaliśmy rosyjski żaglowiec MIR zmierzający do mety The Tall Ships Races 2017. Do Nexo dotarliśmy około 15:00 gdzie dowiedzieliśmy się że większość uczestników duuużo wcześniej od nas skorzystała z dobrodziejstwa posiadania na jachcie napędu pomocniczego w postaci silnika.

Po obfitym obiedzie zaczął się czas spotkań żeglarskich i zwiedzanie miasta. Wieczorem, po odprawie organizacyjnej kapitanów, zaopatrzeni zostaliśmy w okolicznościowe koszulki i butelce miodówki co jeszcze bardziej wpłynęło na integrację uczestników  III Baltic Jazz Regatta.

Rano, w piątek 4 sierpnia po śniadaniu wzięliśmy się za przygotowanie żagli do pierwszego dnia regat. Ze względu na silny południowo- zachodni wiatr zdecydowano: żagiepoczątekl przedni - kliwer, grot - drugi ref, bezan - użycie tylko w sprzyjających warunkach. Po powrocie z odprawy kapitanów dowiedzieliśmy się że Komisja sędziowska postanowiła, iż ze względu na trudne warunki hydrometeorologiczne, ale możliwe do prowadzenia wyścigów, dzisiaj odbędą się nie jak planowano jeden ale dwa biegi. Obydwa biegi dzisiaj odbędą się po trójkącie. W sobotę, w przypadku pogorszenia pogody, trzeciego biegu nie będzie. Zdaliśmy sobie sprawę, że pozycja którą osiągniemy dzisiaj może być pozycją finałową. Andrzej pozycje bojek zwrotowych naniósł na GPS i zamontował go w kokpicie. Dokonaliśmy podziału ról na regaty: sternik - Agnieszka, prawy szotowy kliwra - Mariusz, lewy szotowy -Sławek, szoty grota -ja, praca żagli - Marcin, taktyka regatowa -Andrzej, pomoc i ewentualnie bezan - Jola.

Około południa opuściliśmy port by na wschodnich wodach Bornholmu rozegrać pierwszy dzień regat. Podczas wyjścia wtórowała nam jazzowa muzyka płynąca z zaimprowizowanych scen ulic Nexo.  O godz. 13:00 odbyła się procedura startowa. Start odbył się bez zakłóceń ale wg niektórych mogło być lepiej. Przy SW, 5-6o wietrze, dość długi odcinek musieliśmy pokonywać ostro na wiatr przy sporym zafalowaniu i przechyle. Bardzo trafnym okazało się użycie kliwra jako żagla przedniego - nie "zbieraliśmy" żaglem wody, a prędkość około 7 węzłów była wystarczająca by nasi konkurenci za bardzo "nie odjechli". Również drugi ref na grocie "dawał" i prędkość ale i redukował przechył. Użycie w takich warunkach bezana okazało się bezcelowe.

 Jedziemy dalej

 

Sytuacja okazała się trochę gorsza gdy mijaliśmy boję zwrotową i przechodziliśmy na baksztag. Sternik i obsady szotowe spisywały się na medal wykonując zwrot przez rufę.  Przydałoby się trochę więcej żagla. Przepięcie kliwra na genuę nie wchodziło w grę - zajęłoby zbyt dużo czasu i nie wiadomo czy opłacałaby się skórka za wyprawkę. Postawienie spinakera przy tak silnym wietrze i zafalowaniu było zbyt ryzykowne. Dlatego też jachty z rolowanymi żaglami jak to się mówi nam "odjeżdżały". Za to przy bajdewindzie i zafalowaniu nasz stary, ciężki Bosman nie dawał się lekkim nowoczesnym jachtom.

Jachty

Drugi bieg, po trójkącie, zaczął się  o godzinie 15:00 i wszystko praktycznie odbywało jak na pierwszym biegu. Załoga cały czas spięta i gotowa do działania. Obydwa wyścigi trwały po około półtorej godziny. Świetnie  zaangażowanie załogi Bosmata oddaje zdjęcie wykonane przez organizatora regat. 

nexo-4853

Do godziny 17 praktycznie wszystkie jachty uczestniczące w regatach zjechały do portu. Wszędzie ciągle słychać było odgłosy trwającego festiwalu. O 19:30 rozpoczęło się spotkanie żeglarskie w zaaranżowanej z hali przetwórstwa rybnego na salę biesiadną ze sceną. Spotkanie otworzył organizator Tomasz Piórski dziękując wszystkim zaangażowanym w organizację i przygotowanie regat. Sędzia główny regat Izabela Kidacka ogłosiła wyniki dzisiejszych wyścigów - Bosmat w obu biegach zajął medalowe III miejsce. 

organizator i sędzia

Zdradziła też wszystkim, że Hania i Tomek Piórscy obchodzą właśnie 30 rocznicę małżeństwa. Tradycyjne odśpiewanie "100 lat" przez żeglarzy przy akompaniamencie Stargardzkiej Orkiestry Jazzowej uczestniczącej w uroczystości rozpoczęło biesiadę. Biesiadować było przy czym gdyż na stole ukazało się pieczone nadwymiarowe prosię.

Prosię

Biesiada trwała do późnych godzin nocnych, w rytmie jazzu i smakowitym jedzeniu zakrapianym doskonałym piwem SVANEKE.

Impreza

Drugi dzień regat rozpoczął się od odprawy kapitanów jachtów, na której organizatorzy zdecydowali, że przy wietrze West 7o , w porywach mogącym dochodzić do 9o  wyścig odbędzie się po tzw. "śledziu". Po sprawdzeniu i poprawkach w ożaglowaniu dokonanych pod nadzorem Marcina przed południem wyszliśmy na morze. Start odbył się bez zakłóceń. Dobrą sprawą okazało sie naniesienie pozycji bojek zwrotowych na GPS. Pomimo iż wyspa osłaniała przed silnym wiatrem, zafalowanie i chlapanie na jacht ograniczało widoczność i trudno było wypatrzyć bojkę. Wprawiona załoga z poprzedniego dnia wspaniale radziła sobie z żaglami dzięki czemu w sobotę Bosmat na linii mety zameldował się jako drugi.

nexo-4104

Praktycznie po dwóch godzinach było "po zawodach". Wieczorem o 19:30 na rynku Nexo, przy głównej scenie festiwalu jazzowego burmistrz Nexo osobiście wręczył nam medale i nagrody za zdobycie III miejsca w trzeciej edycji Bałtyckich Regat Jazzowych.

nexo-5070

Dla uczestników regat i wszystkich mieszkańców Nexo wystąpiła ze wspaniałym koncertem Krystyna Durys z jej zespołem.

Podziekowania dla zespołu

Za uświetnienie naszych regat Pani Krystynie podziękował główny organizator Baltic Jazz Regatta Tomasz Piórski wręczając bukiet kwiatów od żeglarzy.

Po części oficjalnej i artystycznej organizatorzy zaprosili uczestników regat na pożegnalne spotkanie żeglarskie na którym wręczono wszystkim jachtom i Pani sędzinie nagrody niespodzianki. Dyskusjom i zabawie nie było końca. Odwiedziła nas nieoficjalnie Pani Krystyna Durys z zespołem i jeszcze raz złożyła gratulacje zwycięzcom regat. Załoga Bosmata niestety musiała dość wcześnie opuścić salę gdyż powrót zaplanowany mieliśmy na niedziele 6 sierpnia, na wczesne godziny ranne.

W niedziele po siódmej na spinakerze, rozrefowanym grocie i bezanie wyruszyliśmy w drogę powrotną do Świnoujścia. Wiało koło 4o z Westu i prognozy mówiły o tendencji spadkowej ze zmianą kierunku na SW. Po półtorej godzinie wspaniałej jazdy czarne chmury i wiatr w porywach do 9oB z dużym falowaniem zmusiły nas do powrotu pod wschodnie brzegi Bornholmu. Po zmianie genuy na kliwer i maksymalnym zrefowaniu grota i już bez bezana wróciliśmy na powrotny szlak. Chociaż falowanie było dość męczące to prędkość rzędu 7w i prawie zgodny kurs do domu rekompensowały przyjemność żeglugi. Po około 10 godzinach falowanie spadło do 2o a wiatr zaczął spadać i skręcać na SW w wyniku czego wylądowaliśmy pod Międzyzdrojami. Około 20:00 wiatr jak to się mówi po żeglarsku "zdechł" więc po rzuceniu żagli, na silniku o 22:00 zacumowaliśmy na przystani JKMW "KOTWICA".

Ponownie stary (1977 rok produkcji), drewniany, ciężki jacht (12,5 tony) z klasycznym ożaglowaniem przy stosunkowo trudnych warunkach hydrometeorologicznych odniósł sukces. Zdajemy sobie sprawę, że w dzisiejszych czasach jest coraz trudniej Bosmatowi konkurować ze stosunkowo lekkimi "plastikami" z ogromnymi możliwościami płynnej i prostej zmiany powierzchni ożaglowania. Dużą zasługą tym razem stanowiła zgrana i doświadczona żeglarsko załoga która jak najbardziej zasłużyła na medal.

Napewno za rok wrócimy i niekoniecznie by stanąć na pudle, ale by znowu z Bosmatem dać  jazzu. 

nexo-8050335

 

Autor: Roman Nogalski

OFICJALNY SPONSOR

logo1

 

Programu "Morskie Wychowanie Dzieci i Młodzieży"

Godło 

JKMW "Kotwica" O/Świnoujście
Skr. poczt.  248
72-600 Świnoujście
tel: +48 608-626-080